niedziela, 30 stycznia 2011

Żywienie chomika

Chomik to zwierze pochodzące z terenów pustynnych/pół pustynnych ubogich w pożywienie. Na wolności musiały się nieźle natrudzić, aby zdobyć choć ziarenko czy upolować jakiegoś robaczka.
'Współczesne' chomiki mają wszystko podane na tacy - no prawie dosłownie. Miseczka zawsze czeka pełna, a i tak chomik wybredny - zje co mu pasuje.
Przyczynia się to też w pewnym stopniu do otyłości u chomików - ten brak ruchu. Można temu zapobiec np. kryjąc jedzonko w zabawkach/wieżyczkach, albo w inny sposób utrudniając im zdobycie jedzenia.
Będzie to wówczas kroczek w stronę warunków naturalnych. Nie o tym jednak mam zamiar pisać.
Ogólnie to jestem zwolenniczką diety jak najbardziej naturalnej, pozbawionej sztucznych barwników i cukrów. Dropsy i tym podobne wymysły w ogóle nie wchodzą w grę.
Tak jest dla chomika zdrowiej i naturalniej, bo czy chomik znajdzie na pustyni dropsa o smaku bekonowym? -Wątpię...

Woda jest niezbędna każdemu organizmowi do życia - tak samo z chomikiem. Najlepsza jest woda źródlana (nie mylić z mineralną - ta zawiera zbyt wiele minerałów jak na taki mały organizm) i rzecz jasna nie gazowana.
Zła nie jest również woda przegotowana i ostudzona - ja taka podaję.
Oczywiście codziennie podajemy świeżą.




Podstawowym źródłem pożywienia dla chomika, jak z samej nazwy wynika, jest mieszanka podstawowa inaczej zwana karmą podstawową.
Wiele firm 'produkuje' bardzo dobre karmy. Najbardziej wystrzegam przed Animalsem, Meganem, Vitapolem i karmami typu "Agatka i jej szczęśliwy chomik itp." - są mało wartościowe, sztucznie barwione, zawierają cukry, no i nie są z pewnego źródła (z tej 'czołówki' najlepiej wypada Vitapol).
Najbardziej polecany producent to Versele Laga. Faktycznie - karmy te są na prawdę dobre i urozmaicone. Ideałów nie ma - najlepiej jest dosypywać do nich np. zioła podstawowe z Herbal Pets. Ostatnio zaintrygowała mnie karma Vitakraft Vita Verde Nature Dinner.
Wydaje się być bardzo naturalna i w realu faktycznie taka jest, zamierzam ją kupić, aktualnie jednak nie wypowiem się o niej dokładnie.
Karmę podstawową podajemy chomikowi jako podstawę, czyli np. co 2 dni (zależy kto ma jaka dużą miskę i ile sypie, jedzenie nie powinno długo zalegać w misce).
Najbardziej polecane karmy podstawowe to:
- Versele Laga Hamster Crispy, choć niektórzy twierdzą, że ma za dużo tłuszczu - można powyciągać słoneczniki,
- Versele Laga Hamster Nature - dla chomików syryjskich, dla reszty gatunków również się nadaje,
- Versele Laga Mini Hamster Nature - dla chomików karłowatych, specjalne małe ziarenka.


Karma uzupełniająca również jest bardzo ważna. Stanowi uzupełnienie diety. Do tego rodzaju zaliczamy bardzo wiele karm, np. z Versele Laga.
Zwykle są one za mało wartościowe, aby być karmą podstawową, mają za dużo tłuszczu etc.
Jedna z lepszych to:
- Versele Laga Snack Nature Cereals/Mixies/Sweeties,
- Versele Laga Snack Crispy,
- Harbal Pets Karma ziołowo-warzywna dla chomika - bardzo naturalna, polecam
Karmę uzupełniająca można tworzyć też samemu. Ja po prostu nie miałam już głowy do tych wszystkich dodatków takim oto więc sposobem 'stworzyłam' sobie 2 karmy uzupełniające.
I - owocowa
Versele Laga Snack Nature Cereals + Herbal Pets Chipsy Naturalne banan, gruszka + suszone jabłko
II - warzywna
Vitapol Bio koszyk + Herbal Pets Chipsy Naturalne topinambur, pasternak, pomidor, brokuł + suszone buraczki
Moje pupilki dostają je ok. raz na tydzień. Tzn. raz w tygodniu warzywna i raz w tygodniu owocowa.


Warzywa i owoce to nieodłączne elementy diety chomika. Zawierają wszystkie potrzebne witaminy i zapewniają zwierzęciu dobrą kondycję. Nie stanowią podstawy diety jak u królika, świnki morskiej i innych, ale nie można o nich zapomnieć.Podajemy 2-3 razy w tygodniu, raczej nie duże porcje, żeby się nie zepsuło. Należy bacznie obserwować klatkę czy chomik gdzieś sobie tego nie zakopie, bo jedzonko takie może pleśnieć.
Poza tym należy nie przesadzać - chomik z nadmiaru może dostać biegunki.



Zioła i 'suszki' to ta naturalniejsza część diety. Najbardziej polecane, również przeze mnie, są zioła i dodatki z Herbal Pets. Drugą dobrą firmą jest Zuzala. Zioła od dawien dawna wiadomo, że działają z dobrym skutkiem na organizm.
Polepszają stan futerka(i skóry) oraz kondycję ogólna chomika. Maja piękny zapach i są taką namiastka warunków naturalnych, może nie w dużym stopniu, ale jednak.
Zależy głownie o jakie zioła i dodatki chodzi. Wystarczy raz w tygodniu wsypać miseczkę ziółek, albo po prostu wyspać gdzieś w miejsce, gdzie chomik nie sika (najlepiej środek klatki).



Dodatki białkowe to np. larwy mącznika młynarka. Osobiście nigdy ich nie kupiłam - po prostu strasznie brzydzę się robaków-jakichkolwiek.
Są do kupienia również w wersji suszonej np. z JR Farm. Ponoć chomiki karłowate lubią je o wiele bardziej.
Istnieją na szczęście 'zamienniki'. Można kupować suszone przysmak dla psów czy kotów, ale takie, które są 100% z mięsa - bez żadnych dodatków. Taka alternatywa dla dropsów (których jeszcze raz powtórzę - nie polecamy).
Białko zawiera też jogurt naturalny - tylko taki można dawać chomikowi, czy ser, jajko (ugotowane). Nadaje się też m. in. pierś z kurczaka, ale gotowana bez soli i innych przypraw.
UWAGA!: Mleko jest dla chomika szkodliwe - mimo iż zawiera białko. Ma za dużo laktozy co prowadzi do ciężkiej choroby zwierzęcia, a w następstwie - jego zgonu. Dlatego mleka NIE PODAJEMY!
Takie dodatki wystarczy wprowadzać 1 do 2 razy w tygodniu (ważne, żeby zwierzaka nie przebiałczyć, raz na tydzień wystarczająco). Niektóre dobre karmy mają od razu wmieszane np. suszone larwy czy kawałki mięsa.


 
Kolby także należą do diety chomika. Pomagają ścierać mu siekacze. Nie są jednak konieczne. Wiele z nich zawiera barwniki i inne niepotrzebne składniki. Mało które są naturalne, ale istnieją np. linia Vitakraft Vita Verde Nature. Najlepiej wybierać smaki jak najbardziej naturalne np. topinaburowy, mniszkowy, a szerokim łukiem omijać bekonowe, popcornowe itp.
Kleik na kolbach również nie wiadomo z czego jest zrobiony. dobrym 'zamiennikiem' są kolby prosa senegalskiego (np. z Winston) lub czarnego prosa (np. z Herbal Pets). Polecam teżk olby kukurydzy (np. suszone) Są naturalne w 100%, a i bardzo lubiane.
Do kolb można zaliczyć Gryzaczki z Herbal Pets (kminowe, warzywne i melisowe). Są twarde i dobrze ścierają zęby, jak dla mnie bardziej naturalne niż te popularne kolby. Również lubiane przez zwierzęta.
Z tymi łakociami przesadzać nie można - 1, max.2 kolby na miesiąc to wystarczająca ilość.





Istnieją również inne wymyślne dodatki, które można podawać chomikom. Jednym z nich są produkty BoboVita, Gerber itp. Wiadomo, że to w pewnym sensie uczłowieczanie chomika - na wolności musów owocowych nie ma.
Jednak dla przyjemności zwierzaka nie zaszkodzi dać mu raz na jakiś czas (oczywiście nie często, tak raz na miesiąc wystarczająco) dać mu łyżeczkę np. Musu bananowego i wymieszać z jogurtem naturalnym, płatkami owsianymi albo otrębami.
Naturalnym przysmakiem są również orzechy.




Poza tym chomikowi do ścierania siekaczy należy dostarczać gałązki np. jabłoni (do kupienia np. z firmy Herbal Pets).

Ilość karmy dla chomika zależy tylko i wyłącznie od osobnika. Nie ma takiej miary, że tyle i już. 
Karmy należy dostosowywać pod danego pupilka.
Mam nadzieję, że mój artykuł się komuś przyda i zapobiegnie błędom w żywieniu tych malutkich stworzeń.
 Proszę o niekopiowanie mojej pracy, bo ta jest bardzo nie fair...
~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~
Hej!
Mam nadzieję, że mój artykuł się podoba.
Zapraszam do komentowania ;)
Zaczęły mi się ferie, więc czasu wolnego będę miała sporo.
W tym czasie postaram się dodać parę notek.
Po prawo zostały dodane podziałki tzn. Chomiki, Myszy, Świnki morskie.
Kiedy dodaje jakąś notke dopasowuję ja do którejś kategorii, tak będzie ławiej znaleźć na przyszłosć ;)
Pozdrawiam Was i Wasze gryzońki! ;*

4 komentarze:

  1. Hej. ;)

    Ciekawy artykuł. :) Tobie zaczynają się ferie, a mi się właśnie skończyły... :P Pozazdrościć... ;)

    PS. Jeśli chcesz to kliknij w opcję "obserwuj" na moim blogu. :P :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Hey,
    fajny artykuł
    Looknij też na moje 2 blogi :3
    http://chomikiswiata.blogspot.com/
    http://wolfquestorazpsy.blogspot.com/

    Z góry dzięx :3

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy artykuł przyda mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  4. jeżeli dokarmia sie małe chomiki to TRZEBA MLEKIEM ale tylko i wyłącznie dla kociąt które można kupić w sklepie zoologicznym lub u weterynarza ;)

    OdpowiedzUsuń